KONUŞMACILAR

Gülsu Ulukavak HARPUTLUGİL

Çankaya Üniversitesi

Gülsu Ulukavak Harputlugil 1998’den bu yana akademik araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2009 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Mimarlık Doktora derecesini almıştır. 2005 yılında, Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi “Bina Performans Simülasyonu” grubunda 6 ay boyunca “misafir araştırmacı” olarak; doktora sonrasında ise, Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’nde 6 ay boyunca “doktora sonrası araştırmacı (post-doc)” olarak çalışmıştır. Akademik araştırmalarını, Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde “Doçent” olarak devam ettirmekte ve Mimari Tasarım Stüdyosu, Fiziksel Çevre Denetimi ve Yapı Sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli Lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermektedir.

Bina performans değerlendirme, performans simülasyonları ve bina fiziği konusunda güçlü bilgi birikimi ve geniş bir akademik geçmişe sahiptir. Araştırmaları, bina performans değerlendirme teknikleri, tasarım sürecinde performans değerlendirmesinin iyileştirilmesi ve bina kullanıcılarının davranışları aracılığıyla iç mekan çevre kontrolüne odaklanmıştır. Araştırmalarının çoğu TÜBİTAK ve British Council Newton Fund tarafından finanse edilmiştir. İlgili alanda “kıdemli uzman” olarak birçok ulusal ve uluslararası araştırma projesinde yer almıştır.

Çankaya Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı ve aynı üniversitenin Yüksek Performanslı Binalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

IEA EBC TCP’nin (IEA Energy in Buildings and Communities Technology Collaboration Program) Türkiye resmi temsilcisi ve yönetim kurulu üyesi, IBPSA (Uluslararası Bina Performansı Simülasyon Derneği) üyesi, 2017 yılından bu yana TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği) üyesidir. Ayrıca, IBPSA-Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.    ⇐ geri